Ne olacak bu DTP’nin hali?

22 Temmuz Genel Seçimleri’nden bir hafta sonra, ‘PKK Meclis’te mi?’ başlıklı 31 Temmuz tarihli yazımda, ‘Bu sorunun çok açık tek bir cevabı var: Evet’ demiş ve yazımı şu şekilde bitirmiştim: ‘DTP’nin, legal bir siyasî parti gibi faaliyette bulunması samimî dileğimizdir. Ancak, bunun mümkün olacağını sanmıyoruz. Önümüzdeki dönemde meydana gelecek olaylar DTP’nin kapatılmasına ve milletvekilliklerinin düşmesine sebep olacaktır. Bu durumda PKK-DTP’nin aleyhimize çevirmek istediği dış kamuoyunun tepkisini çekmemek için, TBMM’nin ve siyasî mercilerin tarafsızlıklarını korumaları ve hukuk devletinin işlemesini beklemeleri gerekir.’
***
Her fırsatta belirttiğim gibi, ben prensip olarak siyasî partilerin kapatılmasına karşıyım. Çünkü, partinin kapatılarak halkın bir kısmının oylarıyla seçilen milletvekillerinin düşürülmesi, prensip olarak demokratik esaslara uygun değildir. Ayrıca, düşünce ve düşünceyi ifade hürriyetinin bu şekilde sınırlanması da, günümüz dünyasının anlayışına aykırıdır. Şiddete dönüştürmemek şartıyla, herkes her türlü görüşünü açıklamada serbest olabilmelidir.
Lâkin, kişiler için sınırlandırılmaması gereken bu hürriyetler, siyasî partilerin kurum olarak örgütlenmiş faaliyetleri konusunda uyması gereken asgarî anayasal çerçevenin dışındadır. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde, o ülkeyi bölüp parçalamak isteyen siyasî partilerin faaliyetleri meşru kabul edilmez ve bu faaliyetlere izin verilmez.
DTP’nin durumu incelendiğinde hukukî ve siyasî bakımlardan birbirinden farklı neticelere varılacaktır.
1982 Anayasası ve Siyasî Partiler Kanunu hükümleri çerçevesinde, DTP’nin faaliyetlerini devam ettirmesi mümkün değildir. Anayasa’nın 68. maddesine göre, ‘Siyasî partilerin eylemleri, devletin, ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne aykırı olamaz’. Siyasî Partiler Kanunu’nun 78, 79, 80, 81 ve 82. maddelerinde de, ırkçı ve bölücü faaliyetlerle ilgili yasaklar ayrıntılı şekilde düzenlenmiştir.
Meselenin hukukî bakımdan incelenmesi sonucunda, Türkiye’de özerk bir yönetim kurulmasını, bu yönetimin farklı bayrağı ve dilinin olmasını yazılı programına geçirerek savunan DTP’nin, mevcut mevzuat hükümlerine göre kapatılması gerekir.
Bu konuda yeni Anayasa taslağındaki libere edilmiş hükümler de durumu değiştirmemektedir (Taslak madde 38).
***
DTP’nin kapatılması konusunda, siyasî bakımdan yapılan tahlillerde farklı sonuçlara ulaşılmaktadır.
Şöyle ki;
1. DTP/PKK , şuurlu olarak partilerinin kapatılmasını istemekte ve kasten hukuken yasaklanmış fiillerin odaklaşmasını sağlamaya çalışmaktadır. Çünkü, bu sayede durumu istismar edecekler ve dış kamuoyunda, kendilerine siyasî faaliyette bulunma hakkı verilmediğinin, bu yüzden dağa çıktıklarının propagandasını yapma fırsatı bulacaklardır. Eğer bu yasadışı faaliyetlerine rağmen kapatılmazlarsa, bu takdirde esas misyonlarında mesafe alacaklar ve her iki hâlde de kârlı çıkacaklardır.
2. DTP iç ve dış kamuoyunda yıpranmıştır.
22 Temmuz Seçimleri’nde büyük bir oy kaybına uğramış; PKK konusundaki ısrarlı tutumlarıyla da dış kamuoyunda yara almıştır. Bu gidişle, yapılacak mahallî seçimlerde hüsrana uğramaları kaçınılmazdır. Halbuki kapatılırlarsa, mağduriyetin sağlayacağı tepkiyle, Güneydoğu’daki belediyelerde tekrar şanslı duruma geleceklerinin hesabını yapmaktadırlar.
3. Diğer taraftan, DTP’nin kapatılması hâlinde, benzeri 6. partinin hemen kurulacağı da anlaşılmaktadır.
***
Bu tahliller çerçevesinde, DTP konusunda siyasî bir müdahalede bulunulması mahzurludur. Bu konuda Anayasa değişikliği talebi, DTP’nin, izah edilen strateji çerçevesinde ekmeğine yağ sürecektir.
Mevcut pozitif hukuka göre gereği yapılır ve siyasî sistem de ortaya çıkacak hukukî sonuçlara göre hareket eder. Ancak yetkili hukuk mercilerinin, belgelere dayalı dikkatli ve objektif bir çalışma yapmaları ve 28 Şubat sürecine benzer subjektif siyasî gerekçeleri kullanmamaları icap eder.
Hâsılı, bir avuç teröristin ve yandaşlarının oyununa gelmemeliyiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: