DTP konusunda ne yapmalı?

Modern demokratik sistemlerde kamu oyu, büyük ölçüde basın ve yayın kuruluşları tarafından oluşturulur. Esasen medyaya dördüncü kuvvet denilmesinin altında bu yatar. Siyasî hayatta medyaya aksetmeyen hiçbir olayın kıymeti yoktur. Bunu çok iyi bilen politikacılar da siyasî emelleri için medyayı kullanmaya çalışırlar.
Bir siyasî hareketin medyada yer alması önemlidir. Bu hareketin ister lehinde, isterse aleyhinde haber yapılsın çok fark etmez. Gündemde olması ve üzerinde tartışılması, siyasî eylem sahibinin emellerine hizmet eder.
Türkiye’de, psikolojik harekâtın bilinen bu kaidesini en iyi şekilde kullananlar ise terör örgütü PKK ve partisi DTP olmuştur. PKK’nın terör eylemlerinin en önemli sebeplerinden biri, medyanın gündeminde kalabilmektir. DTP’nin de radikal çıkışlarının sebebini bunda aramak lâzımdır.
Bu gerçekten yola çıkarak şu sonuca varmak mümkündür: Türkiye’nin huzurunu ve bölünmez bütünlüğünü bozmaya çalışanlarla mücadele edebilmenin en etkili çâresi, bunları Türkiye’nin gündeminden düşürmektir.
70 küsur milyonluk bir ülkede bir avuç teröristin, 550 üyelik bir parlamentoda yüzde 3’üne tekabül eden 20 üyenin esamisi okunmamalıdır. Çete reisi bir câninin çirkin yüzünün posterini ve bayrak diye sallanan bir paçavrayı mesele yaparak günlerce televizyon ekranlarında ve gazete manşetlerinde yer vermenin âlemi var mıdır? Şehitlerimize elbette yüreğimiz yanıyor ama acılı aileleri saatlerce seyrettirmek ve bu konuyu kolayca elde edilmiş bir ‘reality show’ olarak görmek kimin işine yarayacaktır?
O halde, yapılacak şey, PKK ve DTP haberlerini gündemden düşürmektir. Kısaca, PKK/DTP’yi politik izolasyona tâbi tutmak gerekir. Bunun için mevcut siyasî sistemin ve medyanın bu büyük sorumluluğun farkında olması lâzımdır.
***
Geçen hafta da yazdığımız gibi, PKK/DTP, partilerinin kapatılmasını istemekte ve bu kasıtla hukuk dışı faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu sâyede, hem içinde bulundukları yıpranma sürecini atlatacaklar hem de dış dünyada Türkiye aleyhinde propaganda yapma imkânı bulabileceklerdir. Böylece, Türkiye’de siyasî sistemden dışlandıklarını ve ‘dağa çıkmak’ zorunda kaldıklarını ileri süreceklerdir.
Lâkin, bu propagandanın, yetkili kişiler tarafından -sanki gerçekmiş gibi- ifade edilmesini doğru bulmuyoruz. ‘Düz ovada siyaset’, ‘PKK’yı dağdan indirmek’ gibi beyanların yanlışlığı, bizzat DTP’nin Meclis’teki mevcudiyetiyle yalanlanmış değil midir?
Farzedelim ki, yetkili hukuk mercileri, yürürlükteki kanunî hükümleri bir tarafa bırakıp siyaset adamı gibi düşünsünler; bu takdirde yıpranacak devlet ve hukuk anlayışı nasıl telâfi edilecektir? Ayrıca, bu konularda tâviz verildiğini görenler, azgınlıklarını arttırmayacaklar mıdır?
***
Yakın geçmişte parti kapatılmasının problemlerini bizzat yaşayan mevcut iktidar mensupları, 1982 Anayasası’ndaki ve Siyasî Partiler Kanunu’ndaki hükümleri değiştirmemişlerdir. Diğer taraftan, siyasî iktidarın hazırlattığı Yeni Anayasa Taslağı’ndaki 38. maddede, ‘Siyasi partilerin fiillerinin devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı olamayacağı’ hükmü vardır ve siyasî partilerin nasıl kapatılacağı da gösterilmiştir. Buna göre, Anayasa bu çerçevede değişmiş ve Siyasî Partiler Kanunu yeniden düzenlenmiş bile olsa, neticenin farklı olmayacağı anlaşılmaktadır.
Mesele artık yetkili hukuk mercilerine intikal etmiştir. Bu merciler gereğini yapacaklardır.
Bu noktadan sonra konu üzerinde siyasî spekulâsyonlar yapmak doğru olmayacaktır.
***
Türkiye’de terör huzursuzluğunu hafifletmenin yolu, PKK/DTP’nin ve bölücü faaliyetlerin gündemden düşürülmesidir. Tabiatıyla bu arada güvenlik güçleri görevlerini yapacaklar ve siyasî iktidar bölge halkına her türlü destekte bulunmaya devam edecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: