Erdoğan Hakkari Yüksekova’da

Başbakan Erdoğan, protestolara ve DTP’li belediyelerin provokasyonlarına rağmen Diyarbakır ve Van’ın ardından Hakkari’ye gitti. Başbakan Erdoğan Yüksekovalılara birlik mesajı verdi

PROVOKATÖRLER YİNE SOKAKTAYDI – FOTO GALERİ

İşte konuşmasından satırbaşları:
Bugün yine toplu açılış töreninde sizlerle bir arada olmanın tüm bakan arkadaşlarımla mutluluğunu yaşıyoruz.

BAŞLANGIÇLARIN ŞEHRİ

Hakkari bizim için yeni başlangıçların şehridir. 28 Eylül 2002 tarihinde 3 Kasım seçim kampanyamızı Hakkari’den başlatmıştık. Bugün 2 Kasım 2008 ve aradan tam 6 yıl geçti. O günden bugüne bu 6 yılda Hakkari’de, Hakkari’nin ilçelerinde nelerin olduğunu hep birlikte görüyoruz ve görmeye devam edeceğiz.

O gün yeter söz de karar da milletindir diyerek hep birlikte kampanyamıza başlamıştık. 6 yıl aradan sonra bu sözümün arkasında durarak ve bugün bir başbakan olarak tekrar aranızdayım.

HİÇBİR İLİ AYIRMADIK

Bizler 6 yıl boyunca Türkiye’yi adeta bir nakış gibi işledik. Bizzat ben bakan arkadaşlarım milletvekili arkadaşlarım ortak bir heyecanla ortak bir coşkuyla gece gündüz demeden çalıştık. Diyorduk ya uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece. Gidiyoruz gündüz gece. Ayrımcılığı hiçbir zaman kabul etmedik. Hiçbir ili birbirinden ayrı tutmadık.

Edirne’ye İzmir’e İstanbul’a Ankara’ya ne yaptıysak, Van’a Diyarbakır’a Hakkari’ye aynısını yapması çabası içinde olduk. Aradaki coğrafi mesafe ne olursa olsun Hakkari’de bize o kadar yakın olacak dedik. Bu sözlerimizin de arkasında durduk.

KARDEŞLİK HUKUKU ZEDELENMESİN

Etnik bölgesel ve dinsel anlayışa karşıyız. Hiç kimse bu milleti kompartımanlara ayırmaya bu milletin kardeşlik hukukunu zedelemeye kalkmasın.

Vilayetlerimizin Türkiye’nin genel kalkınma sürecinin dışında kalmasına asla tahammülümüz yoktur olamaz. 81 ilimize aynı özle bakıyor, aynı sevda ile hizmet etmenin gayreti içerisinde bulunuyoruz.

BİRİLERİ BURAYI EN UÇTAKİ ŞEHİR OLARAK GÖREBİLİR

Birileri Hakkari’yi Türkiye’nin en ucundaki şehir olarak görebilir. Ama biz öyle görmüyoruz. Bize göre Hakkari Türkiye’nin kalbindeki şehirdir.

Ne karlı zirveler ne coşkun nehirler ne aradaki mesafeler bizi hizmet etmekten alı koyamaz, koyamamıştır.

Tam tersine bütün bunları Allah’ın bu bölgeye bahşettiği güzellikler olarak görüyoruz.

81 ilimiz ayrı özellik ve güzelliklere sahip. Her bir şehrimizin ayrı bir zenginliği var. Bu zenginlikleri işlediğimizde, dünyayı etkileyecek bir hazine ortaya çıkacaktır.

HAKKARİ DÜNYANIN SAYILI ŞEHİRLERİN OLABİLİR

Dünyanın her ülkesinden insanları dağcıları araştırmacılar bilim adamlarını buraya çekmek mümkün.  Hakkari’nin o eşsiz mavisini dünyaya tanıtmak mümkün. Yeter ki aşkımız olsun.

Hakkari’nin madenlerini doğal zenginlerini, yine Hakkari’nin ülkemizin hizmetine sunmak mümkün.

YATIRIMCIYI TERÖR KAÇIRIYOR

Bunların hepsi mümkün. Ama yeter ki bu terör denilen beladan kurtulmak zorundayız.

Buralara yatırımcı girişimci gelemiyorsa terör belası sebebiyle gelemiyor.

Onların benim Kürt kökenli vatandaşlarıma sevdası aşkı yok. Sadece istismarları var sadece terörle nemalanmaları var.

Devlet olarak yol yapıyoruz. Onu engellemeye kalkıyorlar. Şemdinli de yapmakta olduğumuz, bombalanma sebebiyle yıkılmış olan evleri yapıyoruz engellemeye kalkıyorlar. Su getirmeye kalkıyoruz, okullar hastaneler yapmaya kalkıyoruz, müteahhitler tehditler alıyor. Devletin getirmek istediği hizmetlerini engellemek isteyen bu terör örgütü nasıl bu bölgeleri savunacak.

Özel sektör buraya gelir mi? Nasıl gelsin. Gelmez.

ENERJİMİZİ KALKINMAYA HARCAYALIM

Onun için el ele vereceğiz. Bir olacağız beraber olacağız. Ayrımcılığa yer vermeyeceğiz.

Dik duralım. Yeter ki güvenliği istikrarı koruyalım. Bütün bir Türkiye’de artık karakollar cezaevleri değil.

Buyurun Hakkari’de üniversite var mıydı? İşte üniversiteler. Biz bunu görmek istiyoruz ve biz sözümüzün arkasında durduk ve bunu gerçekleştirdik.

Türkiye’de kavgaya çatışmaya değil dostluğa kalkınmaya enerjimizi sarf etmek istiyoruz.

PROVOKASYONLAR DEMOKRATİK EYLEMMİŞ

Eylemlere demokratik diyorlar. Benim vatandaşımın arabasını yakacaksın buna demokratik tepki diyeceksin. Dürüst olalım dürüst. Halkımdan isteğim şu, bunlara gereken tepkiyi hep birlikte koymak zorundayız.

Kimin Türkiye’yi Hakkâri’yi, diğer illerimizi nereye çekmeye çalıştığına dikkat edin. Sizi en kötü şartlara mahkûm etmeye çalışanlara dikkat edin. Birliğimizin bütünlüğümüzün arasına nifak sokmaya çalışanlara dikkat edin.

AB’ye katılım noktasında ilerliyoruz. Birçok reform gerçekleştirdik. Daha fazlasını da yapacağız. Türkiye’yi çağdaş bir ülke haline getirmek için yılmadan çalışıyoruz çalışacağız.

Türkiye’yi ekonomik anlamda dünyanın 17.si yaptık. Hedefimiz ilk 10’a sokmak. Terörün elinde terör yandaşlarının elinde istismar olarak kullandıkları ne varsa ortadan kaldıracağız.

ZEHİRLENME YALANI BİTTİ İŞKENCEYİ UYDURDULAR

Son zamanlar İmralı’dakiyle ilgili işkenceye uğradığını söylüyorlar. Bakın biz göreve gelirken işkenceye 0 tolerans dedik. İmralı’da işkence yok bunların hepsi yalan.

Yerel seçimler yaklaştığı için bir şey uydurmaları lazımdı. Bir gerekçe lazım. O gerekçede işkence uygulanıyor, bunun için biz demokratik eylemleri yapıyoruz. A’dan Z’ye yalan.

Daha önce zehirledi dediler. Avrupa’dan uluslar arası bu işle ilgili kişiler getirildi. Gittiler yerinde gerekli bu teşhisle ilgili ne gerekiyorsa bunları aldılar. Bütün testler yapıldı yapıldıktan sonra böyle bir şey olmadığına dair rapor verildi.

Şimdi de bunu çıkardılar. Bunlar yalan. Bunlar doğru değil.

KÜRT VATANDAŞLARI ALDATIYORLAR

Benim Kürt kökenli vatandaşımı aldatma gayreti içine giriyorlar. Ne kadar illerde ilçelerde cam çerçeve indiririz. Bunun için kendilerine yandaş arıyorlar. Bu oyunlara gelmeyin. Yazıktır günahtır. Birliğimize beraberliğimize bunlar kurşun sıkıyorlar. Bir ve beraber olmaya mecburuz.

İşte en son 22 Temmuz seçimleri bir gerçeği ortaya koydu. Türkiye’de 81 vilayetten 80’i bir yerde toplandı.

Ben yine halkıma inanıyorum. Ama diyorum ki dayanışmamızı artıralım. Daha da güçlü olalım. O zaman kalkınma sürecimiz daha da hızlanacaktır.

BİRİLERİ İSTİKRAR İSTEMEYEBİLİR

Birileri yaşam standartları düşük olsun, okul hastane olmasın isteyebilir. Ama biz ülkemizi seviyoruz. İnsanlarımızın huzur ve mutluluğunu temin etmek bizim görevimizdir.

Birileri bu gelişmeleri kendi varlığına engel olarak da görebilir.

Biz halkımıza hizmetkâr olmak için yola çıktık.

Bizler onlara inat Hakkari’yi elinden tutup kaldırmaya devam edeceğiz.

İŞTE YATIRIMLARIMIZ

Yüksekova’dan Hakkâri, Şemdinli’de yaptığımız hizmetlerin açılışını yapıyoruz. 17 ayrı tesisi bugün Hakkârili kardeşlerimize sunuyoruz.

150 yataklı devlet hastanesini tamamladık bugün açılışını yapıyoruz.

750 km stabilize yol ve 267 km asfalt köy yolunu tamamladık.

Şemdinli derecik asfalt yolunu 35 köy için yaptığımız yeni 139 km yolu, Şemdinli ilçe merkezi köprüsünü bugün hizmete alıyoruz.

277 afet konutunu tamamladık. Şemdinli’nin içme suyu sorununu çözdük. Hepsi de Hakkari’li kardeşlerimize hayırlı olsun.

OKULLAŞMA ORANI 10 KAT ARTTI

Emniyet adalet adımlarını da atıyoruz. Bunlarla da kalmayacağız. Eğitim de son 6 yılda Hakkâri’ye kazandırdığımız derslik sayısı 818. Hakkari’ye 5 lise, 3 Anadolu lisesi ve 10 Meslek lisesi kazandırdık. 6 yıl içinde 1888 bilgisayarı Hakkâri’nin okullarına kazandırdık.

2002’de Hakkâri’de okullaşma oranı yüzde 2 seviyesindeydi, şimdiyse yüzde 21. 10 kat artış.

1772 tane kız öğrencimizi okula kazandırdık. 13280 öğrencimize maddi destekte bulunduk ki okula gitsin diye.

Hakkâri’de 50 trilyon tutarında eğitim yatırımımız devam ediyor. 2002’den bu yana yatırımlarımız tam 124 trilyondur.

Hakkâri Üniversite’si kuruldu. Şimdi 2009 yılında üniversitenin alt yapısını tamamlayacağız. Bütün yatırımlarda, Hakkâri’nin sosyal ve ekonomik manzarasının daha da değişeceğine inanıyoruz.

Bütün bu dersliklerden bu okullardan liselerden meslek okullardan mezun olan gençler yarının Hakkâri’sini inşa edecekler. Eğitime yaptığımız yatırım değişimi ortaya koyuyor.

Sağlık hizmetlerine özel bir önem verdik ve buna devam edeceğiz.

Dağ köylerinde eskiden biliyorsunuz bir hastamız olsa oraya araç göndermek mümkün değildi. Ama şimdi buralara paletli ambulanslarla bu sıkıntıları aşmanın gayreti içinde olduk.

Biz köpeklerin çektiği kızakların içinde insanlarımızın taşınmasını istemiyoruz. İnşallah helikopter ambulanslarda geliyor. Buralardaki ambulans sayılarının artışı bunun en güzel örnekleri.

VAN BAŞKALE HAKKARİ YOLU TAMAMLANIYOR

Çok daha farklı bir adım daha atıyoruz. İnşallah Van Başkale Hakkari yolu 2 yıl içerisinde tamamlanacak. Şu anda şehir içi geçişleri yapılıyor. 213 km’lik yolun Gürpınar’a kadar olan yolu bitmiş seviyede. 2 yıl içerisinde tamamlayacağız.

Hedefimiz inşallah Yüksekova Havaalanı’nı başlatmak. Bu havaalanını da bu vesileyle başlatıyoruz. Süratle proje başlıyor ve kısa süre içerisinde de Yüksekova’yı Havaalanı’na kavuşturacağız.

ÜST KİMLİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLIĞI

Yoksul aileler yaptığımız kömür yardımımız devam edecek. Konut noktasında TOKİ aracılığı ile önemli yatırımlarımız oldu. Tam 791 konutu bitirdik.

197 konutun yapımı devam ediyor. Bütün projeler tamamlandığında 1400 konutu Hakkâri’ye kazandırmış olacağız.

Yoksul kardeşlerimizi unutmadık. Bir başka adım çiftçi kardeşlerimizle alakalı. Zor zamanlarda onunda yanında olduk. Özellikle kuraklığın hâkim olduğu bir dönem geçirdik. 1357 çiftçi kardeşimize 183 milyar kuraklık yardımını ödemeye başladık.

Son 6 yılda tarıma verdiğimiz desteği 3 kat artırdık. Mazot ve gübre desteği olarak çiftçi kardeşlerimizin yanında olduk.

10 taşkın tesisi yaptık, 4 hidroelektrik santralini hizmete aldık. Çukurca’da 2, Şemdinli’de 2 olmak üzere 4 yeni barajın yapımına başladık. Hakkâri Barajı’yla ilgili projemiz başladı.

Hakkâri genelinde şu ana kadar 30520 fidan diktik. Bunu çevre ve orman bakanlığımız sürdürüyor. Bu hızla devam edecek. Bununla birlikte yeşili hakim kılacağız.

Böylece hizmetlerimiz sürüp gidiyor. Biz size inanıyoruz, sizlerde bize inanın. Hizmetlerimiz hiçbir zaman dinmek bilmeyecek.

Birbirimizi sevdiğimiz sürece bilesiniz ki bizim önümüzü kimse kesemeyecektir ve Türkiye’nin bu yükselişini kimse durduramayacaktır.

Biz şunu biliyoruz ve inanıyoruz. Etnik ayrımcılığa karşıyız dedim. Kürt kökenli vatandaşım
ben kürdüm der Türklüğüyle övünür.

Ama kimse bir başka etnik unsura ben senden daha üstünüm demez. Bizim üst kimliğimiz Türkiye Cumhuriyet vatandaşlığımızdır.

Tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet dedik.

Hazımsızlık buradan geliyor. Hizmetlerden geliyor. Buralara hizmet gelmesin istiyorlar. Bunlara inat bu yatırımları yapacağız. Yapmaya devam edeceğiz.

Bütün bu açışlarımız tesislerimiz tüm halkımıza hayırlı olsun diyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: