DTP’nin tehdidine sert tepki

DTP’nin tehdidine sert tepki gösteren Başbakan Erdoğan, Van’la ilgili tek hayalini açıkladı.

DTP’liler Van ziyareti öncesi Başbakan’ı aleni tehdit etmişti. Erdoğan kürsünden DTP’ye yüklendi ve Van’la ilgili hayallerini sıraladı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün Vanlılar’a seslendi. DTP Başbakan’ı bu ziyaret öncesi, “Van’a sakın gelme, gelirsen oluşacak olumsuzluklarda sen sorumlusun” diyerek tehdit etmişti.

 

Başbakan Erdoğan kürsüden bu tehdide sert yanıt verdi. “Tehditle demokrasi olmaz, Türkiye’de gezmediğimiz bir metre kare kalmayacak.” diyen Erdoğan, DTP’lilere barışın ellerde silahla olmayacağını vurguladı.

 

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

 

“Ülkenin sorunlarıyla ilgilenmeyenler sokaklarda araba yakmakla meşgul… ‘Başbakan şuraya niçin geliyor, Başbakan buraya niçin geliyor?’ demekle meşguller. Tehditle demokrasi olmaz. Onlar buraya uğramadığı zaman Tayyip Erdoğan buradaydı. Başbakan olarak benim Van’a beşinci gelişim. Tabi onlar burada Başbakan görmeye alışık değillerdi. Ben onlar için aykırı bir Başbakan’ım. Geliyoruz ve geleceğiz, gezmediğimiz 1 metre kare yer kalmayacak. Gittiğimiz yere biz barışı, sevgiyi götürürüz… Bizim farkımız budur. Amacımız vatandaşımızın hayat standardını yükseltmektir.

 

“Benim Van’la ilgili bir hayalim var. Şu havaalanına dünyanın heryerinden uçak inse. İşadamları, turistler gelse. Bir hava alanı yetmese yanına bir tane daha yapılsa. Dünyanın her köşesinden insanlar Van Gölü’nü, İpek Yolu’nu görmek için Van’a akın etse.

 

Van sağlık turizmi için, kış sporları için bütün dünyadan çok sayıda turisti burada ağırlasa. Devasa fabrikalar Van’ı çevrelese. 100. Yıl Üniversitesi’ne dünyanın her köşesinden gençler koşarak gelse. Bir üniversite yetmese yanına bir tane daha açılsa. Van turizmin, eğitimin merkezi haline gelse ve böyle bütün dünyada tanınsa. Bölge ülkelerinden ciddi bir çekim oluştursa. Bitlis’i Hakkari’yi Ağrı’yı da içine alsa. Kültür, sanat, spor daha da gelişse, Van dünyada bir marka haline gelse.

 

Bunlar benim hayallerim ama bunlar asla ve asla ulaşılamaz hayaller değil. Bunlar elde edemeyeceğimiz hedefler değil. Yeter ki buna inanalım ve bu amaç doğrultusunda çalışalım.”

 

“Batı ile doğu arasındaki ayrımı ortadan kaldırıyoruz. Daha önce buralara yapılacak yatırımlar ihmal edilmişti. Şimdi bu açığı kapatıyoruz. Her bir Vanlı kardeşim bu hayal için bu hedefler için çalışmalı. İnanın başarırız. inanın yaparız.

 

Hani şair diyor ya; “Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz, gelmişiz dünyaya millet, Milliyet nedir öğretmişiz.” İşte biz böyleydik ama bir kırılma noktası yaşadık ve o sıkıntılı dönemlere geldik. Şimdi küllerinden doğan bir millet var…

 

6 aydır Türkiye’nin bu açılışlarını yapmak üzere illerini dolaşıyorum. 6 yıldır Türkiye’nin yollarını dolaşıyorum. Göreve geldiğimizde Türkiye’de 6 bin km duble yol vardı. Biz 5.5 yıl içerisinde 9 bin kilometre duble yol ilave ettik. Hedefimiz göreve başlarken söyledik 15 bin km duble yol yapacağız demiştik. Şimdi 6 bin km yol daha yapacağız.

 

Dünya ekonomisi krizden geçiyor, Türkiye ise ayağını yere sağlam basıyor.

 

Hükümet olarak adalet, eğitimi önceliğimiz. Bugün her bir şehrimiz sağlık noktasında eğitim noktasında adalet noktasında çok farklı bir yerde.

 

Van her alanda olduğu gibi eğitim noktasında izim dönemimizde gördüğünü hiç bir dönemde göremedi. Burası ihmal edildi. eğitim noktasında ciddi bir açık vardı. gelip de bir tuğla koymadılar Van’a. İşte Van’ın eğitimde elde ettiği başarı ortada. Van’da fen lisesi yoktu, denizcilik lisesi yoktu. Geldik bu eğitim kurumlarını da yaptık.

 

Benim Van’daki yavrum artık bilgisayarla uğraşıyor. Birileri silahla uğraşırken benim Van’daki yavrum bilgisayarla meşgul oluyor. Barışa mesaj gönderenler gelsin Van’da bunu görsünler. Barışa mesaj gönderenler çocukların eline silah veriyorlar. Eğer barışa mesaj göndermek istiyosan, gel silahı bırakalım de. İşte bizim AK Parti olarak hedefimiz bu. Biz silaha karşıyız. Silahla dolaşanlara karşıyız.

 

Bir taraftan insan hakları, özgürlük diyeceksin. Nerede demokrasi. Diğer tartaftan silahların gölgesinde insanları fikirlereni hipotek koyacaksın. Demokrasinin gereği neyse hodri meydan diyoruz. Terörle bir sonuca varılmaz, gelsinler silahları bırakalım.

 

Bizler eğitme yapılan yatırımın en isabetli en hayırlı yatırım olduğuna inanıyuruz. Van genelinde bu yatırımları sürdürmeye devam edeceğiz. Bu okullardan faydalanan genç kardeşlerim. Yarın Van’ın kalkınmasına katkıda bulunacak.

 

Van’ın 6 yıl önce yolları ne durumdaydı biliyorsunuz. Bütün yolları yenilemeye aldık, yeni yollar yaptık. Yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak dedik. Bunun çalışmalarını başlattık. Biz göreve geldğimizde Van’da 38 km duble yol vardı. Dönemimizde 210 km duble yol buna ilave ettik.

 

Yine Van ve ilçe belediyelerimizin onlarca hizemetini tamamladık. Bugün vanlı kardeşlerimize devrediyoruz.

 

Bugün bir şey daha yapıyoruz Van’da. Ne mi o? Doğalgaz… Artık benim Ayşe kardeşim, Fatma kardeşim apartmanın bodrumuna inip kömür taşımayacak. Artık o dumandan yandım Allah demeyecek. Artık odasındaki doğalgazın tuşuna basacak sadece. Batılı yaşıyorsa benim Van’daki kardeşim de bunu görecek.

 

Azmin elinden bir şey kurtulmaz. İnanç tekeden bile süt çıkartır. Yani azmedeceksin. Medeniyet neyi gerektiriyorsa biz bunu yapacağız. Suyu ve yolu olmayan köyümüz beldemiz kalmayacak dedik. Süratle bu çalışmalarımız devam ediyor edecek.

 

Çiftçi kardeşlerimizi üretici kardeşlerimizi unutmadık. tarımsal destekleri 6 yılda tam 2 katına çıkarttık. Mazot ve gübre desteği sağladık. Bu yıl yaşadığımız kuraklıktan dolayı Türkiye genelinde mağdur olan çiftçilerimize önemli destek verdik.

 

Hizmetler saymakla bitmiyor. Bunlar asla yeterli değil. Bunlar ulaşmak istediğimiz son nokta değil. Daha yapacağımız çok hizmet var. Laf üretmeye değil hizmet üretmeye geldik ve bunun gereğini de yerine getiriyoruz.

 

Benim Van’a ve tüm Türkiye’ye bir mesajım var, birliğimizi muhafaza ettikçe, aramıza nifak sokmaya çalışanlara karşı tek yürek oldukça. daha iyi hizmetler vermeye devam edeceğiz. Terörün en korktuğu şey budur. Çünkü böyle olursa istismar edecek konu bulamayacaklar. çünkü vatandaşıma gidip de , Bak okulun suyun var mı, evin var mı, bu devlet seni ihmal etmiş” diyemeyecekler. Onların en büyük korkusu bizim bu hedeflerimizin gerçekleşmesi bunları ciddi anlamda telaşa düşürdü.

 

Bular emeğe karşı, bunlar ekmeğe karşı bunlar ilerlemeye sanayileşmeye karşı, bunlar yola okula üniversiteye karşı, bunlar devlet millet dayanışmasına karşı. Eğer doğu illerimiz kalkınırsa, sorunlarını çöerse bunlar en büyük istismar kaynaklarını kaybedecekler. Teröre inat şehirlerimizin sorunlarını çözeceğiz. Bizim kardeşliğimize asla zarar vermeyecekler.

 

Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Boşanğıyla tüm etnik kökendeki kardeşimiz kardeştir. Biz Yunus’un ifadesinde kendini bulna, “Yaradılanı yaradandan ötürü seven” bir anlayıştan mensubuz.

 

Herkes kimliğiyle övünebilir ama bunların üzeirnde bir üst kimlik var hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Biz yola çıkarken tek millet dedik tek bayrak dedik tek vatan dedik yola böyle çıktık. Etnik milliyetçiliğe, dinsel milliyetçiliğe, bölgesel milliyetçili de hayır diyoruz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: