Ermenistan Karabağ’da yara kaşıyor

Ermenistan Karabağ'da yara kaşıyor

Yukarı Karabağ’da barış umudu yeniden gündeme gelirken, Erivan yönetimi işgal ettiği Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ’da askeri tatbikata başladı.

Komanda ve taktik birliklerinin katıldığı tatbikatı Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bölgeye giderek incelerken, Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Oganyan tatbikat hakkında cumhurbaşkanına bilgi verdi. Tatbikata kaç Ermeni askerinin katıldığı konusunda bilgi verilmezken, Akdam bölgesi Uzundere kasabasında başlayan tatbikatta ağır silahlar, zırhlı araçlar ve diğer komando birlikleri yer aldı.

Diğer taraftan dün yemin ederek Cumhurbaşkanlığı görevine ikinci kez başlayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yukarı Karabağ’ın bağımsızlığını tanımalarının mümkün olmadığını söyledi. Aliyev, “Karabağ bağımsız olamaz. 5-10 hatta 20 yıl geçse de Azerbaycan bunu asla kabul etmeyecek.” dedi.

Aliyev Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünden vazgeçmelerinin mümkün olmadığını söylerken daha önce sıkça söylediği ‘güç kullanmaya’ değinmemesi dikkat çekti. Gürcistan’da yaşanan savaş ve sonrasında ayrılıkçı bölgeler Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlıklarının Moskova tarafından tanınmasının Bakü’nün işgal altındaki toprakları savaş yolu ile alma alternatifinden vaz geçmeye yol açtığı yorumları yapılıyor.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan hafta başında Erivan’a gelen Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’den bölgede barışın sağlanması için inisiyatif almasını istemişti. Medvedev de Moskova’da Azerbaycan’ın da dahil olacağı üçlü bir zirve yapılacağını açıkladı. Aliyev’in de olumlu yaklaştığı barış görüşmelerinin Kasım başında Moskova’da başlaması bekleniyor. Gürcistan savaşı nedeni ile büyük ekonomik sıkıntılar yaşayan Erivan ekonomik ve siyasi ambargodan kurtulmak istiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: