İmralı’yı konuştular

Başbakan Erdoğan’ın onayıyla DTP’nin ev sahipliğindeki yemeğe katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat, “PKK ile aranızdaki ilişki biçimi, Başbakan’ın çözümle ilgili açılımını engelliyor” dedi.Öcalan’a İmralı’da ’kötü muamele’ iddialarının gerçek olmasının Kürt halkını olumsuz etkileyeceğini belirten DTP’liler, sorunun aydınlatılmasını ve genel affın da düşünülmesini istedi.

 

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın önceki geceki gerçekleştirdiği Yıldız Zirvesi’nin ayrıntıları ortaya çıktı. Fırat, DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ile Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici’nin de Türk’e eşlik ettiği yemeğe Başbakan Erdoğan’ın onayını alarak katıldı. Fırat, daha çok DTP’lilerin önerilerini dinledi.

Öcalan sorunu DTP’nin ev sahipliğindeki yemekte, öncelikle PKK Lideri Abdullah Öcalan’a İmralı Cezaevi’nde “kötü muamele” yapıldığı iddiaları ele alındı. İddiaların gerçekliğinin, “Kürt halkı üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı” ve “Öcalan’a yönelik provokasyon amaçlı müdahalelerin bölgede eylemelere neden olacağı” uyarısında bulunan DTP’liler, Fırat’a, “Sorunun ivedilikle aydınlatılması ve çözülmesi” uyarısında bulundu. DTP’liler “Genel Af” seçeneğinin de düşünülmesi gerektiği vurguladı.

Bizi muhatap alın Yemekte konuşulan bir başka konu ise AKP hükümetinin, geçen hafta Kuzey Irak hükümetiyle yaptığı temaslar oldu. Türk, “Sayın Başbakan sorunun çözümünde bizi görmezlikten gelmeye devam eden bir siyaseti ısrarla sürdürüyor. Bizi dikkate almak yerine, Barzani ve Talabani’yle görüşmeyi tercih ediyor. Elbette onlar da sorunun bir parçası, ancak önceliği olan parça, DTP ve DTP’nin temsil ettiği kesimlerdir” dedi. Fırat ise Türk’e şu yanıtı verdi:

Gerçeğinizi biliyoruz “PKK ile aranızdaki ilişki biçimi, Başbakan’ın sorunun çözümüyle ilgili olarak açılım yapmasını engelleyen bir etmen. Biz sizin PKK’yı bir terör örgütü olarak görmenizi istiyoruz. Ancak isteklerle, gerçekler farklı. Bunu da biliyoruz. PKK’yı bir terör örgütü olarak tanımlamanın sizin için imkansız olduğunu biliyoruz. Bu noktada DTP’nin en azından bazı konularda daha hassas davranmasını bekliyoruz.”

Linç duygusu Buluşmada, “Türkiye’nin toplumsal dokusu bozulmaya çalışılıyor. Kürtlere yönelik bir linç duygusu geliştiriliyor. Bu konuya sağduyu ile yaklaşılmalı. Özellikle batı illerinde yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarımıza yönelik baskılar önlenmeli” değerlendirmesi de yapıldı.

Dağdan iniş şartları Türk, Fırat’a, sorunun çözümünde “Demokratik ve kültürel hakların verilmesi” gerektiği uyarısında bulundu. Türk, “PKK’lıları dağa çıkartan gerekçeler ortadan kaldırılmadığı müddetçe sorun çözülmez. Yavaş yavaş da olsa, hakların verilmesi dağdan inişi hızlandıracaktır. Çünkü dağ şartlarında kimse yaşamak istemez” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: