Almanya`dan PKK`ya yargı darbesi

Alman Mahkemesi verdiği kararda, terör örgütü PKK için, “PKK, Almanya`da Türk kurumlarının yanı sıra Alman kurum ve kuruluşlarına da terör saldırıları düzenlemiştir“ ifadesini kullandı.

Alman Mahkemesi verdiği kararda, terör örgütü PKK için, “PKK, Almanya`da Türk kurumlarının yanı sıra Alman kurum ve kuruluşlarına da terör saldırıları düzenlemiştir“ ifadesini kullandı. Almanya`da çeşitli tarihlerde terör örgütü PKK adına faaliyet yürütüp, eylem yaptıkları gerekçesiyle yargılanan terör örgütünün sorumlularından Vehbi Azak, Halat Kesbir, Ali Seven, Bozan Ateş, Ali Kıran, Hasan Adır ve Sait Hasso, 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Alman Mahkemesi, sanıklarla ilgili karar dosyasının bir örneğini de Türkiye`ye gönderdi. Mahkeme kararının bulunduğu dosyada, terör örgütü PKK`nın kuruluşu ve Almanya`daki yapılanmasına yer verildi.

 

PKK Kürtlere baskı uyguladı”

 

Alman Mahkemesi`nin 30 sayfadan oluşan kararında, terör örgütü PKK`nın 1984 yılından itibaren kısmi olarak Suriye veya Irak topraklarında üstlenmek suretiyle Türkiye`ye karşı eylemlere başladığını belirterek, “Kürtlere yaptığı baskılar ve propagandalar sonucunda, örgütün Türkiye`nin Güneydoğu bölgesi ile Ortadoğu ve Avrupa`da yaşayan Kürtlerden destek görmeye başladığını” kaydetti.

 

Yaşanan çatışmalar nedeniyle büyük bir çoğunluğu sivil halktan olmak üzere çok sayıda insanının hayatını kaybettiği de vurgulanan kararda, “Silahlı şiddet eylemleri PKK örgütünü arzulamış olduğu hedeflere hiçbir şekilde yakınlaştırmamıştır” denildi.

 

Öcalan otoriter bir diktatör gibi davrandı”

 

Kararda, Abdullah Öcalan`ın yakalanışı ve öncesindeki gelişmelerde yer de aldı. Kararda şu ifadelere yer verildi:

 

“Abdullah Öcalan, PKK örgütünü, Türkiye`de 1980 yılında gerçekleştirilen askeri darbeden itibaren Suriye`nin başkenti Şam`dan idare etmeye devam etmiştir. Bu yönetim sırasında Öcalan, kendisi tarafından tespit edilen kadroların da yardımı ile çoğu kere karşıtlarını baskı altında tutan ve gerektiğinde ortadan kaldıran bir şiddet uygulayarak otoriter bir diktatör gibi davranmıştır.

 

Bu esnada hem PKK içerisinde bulunan hem de rakip örgütlerdeki her türlü eleştiri ve muhalefet hareketi Öcalan tarafından son derece büyük bir şiddet uygulanmak suretiyle sindirilmeye ve ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır.

 

1998 yılının Ekim ayı içerisinde Türk Devleti tarafından Suriye üzerinde uygulanan baskı sonucunda Öcalan şahsi olarak çok zor bir duruma düşmüş ve Şam yakınlarında bulunan PKK ana karargahını terk etmek zorunda kalarak, kendisini kabul etmeye hazır olan başka bir ülke arayışına girişmiştir.

 

Daha sonra Öcalan, Rusya ve İtalya gibi ülkelere yaptığı şaşkın bir yolculuğun ardından geldiği ve sığındığı Kenya`nın Nairobi kentindeki Yunanistan Büyükelçiliği`nden ayrıldığı 15 Şubat 1999 günü, bir Türk komando birliği tarafından yakalanarak gözaltına alınmış, Türkiye`ye götürülmüş ve daha sonra da orada mahkeme huzuruna çıkarılmıştır.”

 

PKK için Almanya`nın önemi

 

Kararda ayrıca, terör örgütü PKK`nın o dönemde Türkiye sınırları içerisindeki büyük takibattan kurtulmak ve ülke sınırları dışında yaşayan vatandaşların örgütlenmesini sağlamak için çok sayıda üyesini, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra başta Federal Almanya olmak üzere Batı ve Orta Avrupa ülkelerine gönderdiği kaydedildi.

 

Kararda şöyle denildi:

 

“PKK için Avrupa ülkelerinde asıl önemli amaç, Avrupa`da bir propaganda desteği sağlamak, Kürtlerin yaşadığı topraklarda bu mücadelesini devam ettirebilmek, Türk Devleti`nin buna karşı yürüttüğü mücadeleyi bulunduğu ülkelerde akamete (başarısızlık) uğratmak ve kamuoyunun düşüncelerine etki etmek suretiyle Avrupa ülkelerinin PKK konusunda Türkiye`ye vermekte olduğu desteği sona erdirmektir.

 

PKK, Almanya`da Türk kurumlarının yanı sıra Alman kurum ve kuruluşlarına da terör saldırıları düzenlemiştir. Bunun amacı Türkiye`de meydana gelen belirli bazı olaylara dikkati çekmektir.”

 

Sanıkların iadesi

 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Almanya`da 2 yıl 2 ay hapis cezası alan terör örgütü PKK`nın sorumluları olduğu bildirilen 7 sanığın Türkiye`ye iadesinin yapılması için dosya hazırlığına başladı.

 

Hazırlanacak dosyanın önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığı`na gönderileceği bildirildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: