Alman raporu: PKK, hâlâ milyonlarca Euro topluyor

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı`nın 2007 raporu dün yayınlandı. İçişlerine bağlı teşkilatın raporunda, terör örgütü PKK`nın 2007 yılında da “milyonlarca Euro” para topladığı bilgisi yer aldı. Almanya`daki anayasal düzeni tehdit eden gelişmelerin ve örgütlerin yer aldığı ve her yıl yayınlanan rapora göre PKK`nın Almanya`da 11 bin 500 üyesi bulunuyor.

Raporu basın toplantısıyla açıklayan Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble, Zaman`ın yıllardır PKK`nın para toplamasına neden engel olunamadığı sorusu üzerine, Almanya Anayasası`na dayalı iç hukukun buna engel olduğunu savundu. Almanya`nın anayasal düzenini aşırı sağ ve aşırı sol gruplarla, “İslamcı terör” olarak tanımladığı uluslararası terörün tehdit ettiğini ifade eden Schaeuble, bu yılın başında Türkiye`ye yaptığı resmî ziyarette PKK ile mücadelenin ele alınmadığını söyledi. İçişleri Bakanı, Türkiye ile Almanya arasında `farklı alanlarda sıkı ve güvene dayalı` bir işbirliğinin olduğunu vurguladı. Hukuk devleti olmanın beraberinde getirdiği sınırlandırmalara karşın kimsenin anayasal düzeni yıkmak için şiddet ve terörü araç olarak kullanmasına tahammül etmelerinin söz konusu olamayacağını belirten Schaeuble, “Anayasa, hukuk ve kanun herkes için geçerlidir. Bunu Türkiye`deki bazı dostlarımız anlamakta zorlanıyor olabilir.” açıklamasını yaptı.

PKK, Avrupa`da daha ılımlı

 

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Heinz Fromm ise Türkiye`nin PKK`ya karşı yürüttüğü askerî operasyonların örgütün Avrupa`daki operasyon gücüne etkisi olmadığını söyledi. Türkiye`nin sınırötesi operasyon kararının ardından Almanya`da protesto gösterileri düzenlendiğini ve bunların genel olarak yasalara uygun gerçekleştiğini kaydetti. Bunun PKK`nın `siyasi stratejisi` ile ilgili olduğunu belirten Fromm, “PKK sorunun çözümünde AB`nin etkin olabileceğinden hareket ettiği için, Türkiye`den farklı olarak AB ülkelerinde daha ılımlı hareket ediyor.” değerlendirmesini yaptı. PKK ve PKK`nın devamı olan KADEK ve KongraGel örgütlerinin faaliyetlerinin 26 Kasım 1993`te yürürlüğe giren yasak kapsamında ele alındığı belirtilen raporda, PKK`nın Almanya`yı yedi farklı eyalete ayırdığı ifade edildi. Yasağa rağmen örgütün “yasadışı ve fesatçı görevlilerden oluşan bir yapıya” sahip olduğu belirtilen raporda, terör örgütünün 27 Mayıs ile 1 Haziran tarihleri arasında 200 delegenin katılımı ile İtalya`da bir kongre düzenlediği ve kongreye PKK örgütünün devamı olan Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu(CDK)`nun da ev sahipliği yaptığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı`nın yayınladığı Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı`nın 2007 yılı raporunda terör örgütü PKK dışında aşırı sol örgütler olan DHKP-C, TKP/ML ve MLKP`ye de yer verildi. Rapora göre DHKP-C`nin Almanya`da 650, TKP/ML`nin 800 ve MLKP`nin ise yaklaşık 600 üyesi bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: