Ne özgürlüklerden geri adım atarız, ne güvenlikten

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ‘olağanüstü hal’le ilgili hükümetin tavrını açıkladı. Şahin, “Biz Türkiye’nin demokratik hak ve özgürlüklerin genişletilmesi için atılan adımlarda, herhangi bir geriye gidişi hükümet olarak düşünmüyoruz.

Buna benzer bir talep gelirse de kesinlikle düzenleme yapmayız.” açıklamasında bulundu. Zaman’a konuşan Mehmet Ali Şahin, terör saldırısının ardından başarısızlığa gerekçe olarak ‘yasal eksikliklerin’ öne sürülmesine de tepki gösterdi. Terörle mücadelede mevcut yasaları değiştirmenin başarıda anahtar olarak gösterilmesini eleştiren Şahin, “(Bu değişiklikler  yapılmadığı için başarılı olamadık) gibi değerlendirmeleri son derece hatalı buluyorum. Değişiklik talepleri terörle mücadelede başarılı olmanın anahtarı filan değildir.” diye konuştu. Mehmet Ali Şahin, ‘sanki bu yasal düzenlemeler yapılmadığı için şehitler verilmiş gibi bir intiba oluşturulmaya çalışıldığı’ üzerinde durdu. Şahin, “Bunu son derece yanlış bulurum. Hiçbir alakası yoktur. Bu yasal düzenlemeler yapılmadığı için dağda orada şehit falan vermiş değiliz.” yorumunda bulundu.

Sadece uygulamadan kaynaklanan bazı sorunlar olabileceğini dile getiren Adalet Bakanı, komisyonun çalışmalarının da bunları gidermeye dönük olduğunu söyledi. Şahin, “İlgili komisyon teknik bir çalışma yapmıştır. Üç üniversiteden Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanununu hazırlayan öğretim üyeleri, Adalet Bakanlığı’nın ilgili bürokratları, Emniyet, Jandarma ve Genelkurmay Başkanlığı’nın hukukçuları yer almıştır. Ayrıca terörle mücadelede uzun zamandır deneyim kazanmış Diyarbakır Ankara ve İstanbul Cumhuriyet başsavcı vekilleri ve tecrübeli savcı arkadaşlar toplanmış ve talepleri değerlendirmişlerdir.” değerlendirmesinde bulundu. Şahin, gelen beş talebin ikisiyle ilgili mutabakat olduğunu belirtti: “OHAL’in geri getirilmesi gibi bir düşüncemiz yok. Böyle bir talep de yok. Ne Genelkurmay Başkanlığımız, ne Silahlı Kuvvetlerimiz böyle bir talep içinde değil. Örneğin tüm güvenlik güçlerimiz durdurma ve kimlik sorma yetkisine sahiptir. Yasalar bu imkanı verir. Tereddütlerin izale edilmesi için yönetmeliklerde biraz daha açıklık getirilmesinde fayda olduğu vurgulanmış. Konu bundan ibarettir. Terörle mücadeleyi zorlaştıran bir düzenlememiz şu an yürürlükte değildir. Bazı tereddütleri ortadan kaldırmak için çalışma yapılmıştır. Diğeri, terör örgütü takip edilirken konuta girmesi halinde konutun da aranıp aranmayacağı konusudur. Sıcak takiple ilgili bir konu. Bu konuda da henüz tam bir sonuca varılmadı.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: