Meclis’ten dağa destek

Her gün bir şehit cenazesi gelirken DTP’liler gemi azıya aldılar. PKK’nın Meclis’teki temsilciliğine soyunan DTP şimdi de büyük tepki toplayacak eyleme hazırlanıyor. Eylemin öncüsü ise Hasip Kaplan PKK ile kol kola girdiler, susuldu. Hepisinin dağda bir akrabası olduğu ortaya çıktı, sessiz kalındı. Bebek katiline Meclis’te methiyeler dizildi bir şey denmedi. Şimdi de “sözde Kürt sorunları” na çözüm bahanesiyle PKK’ya düzenlenen operasyonları protesto için oturma eylemi başlatılıyor. DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, dağdakilere mesaj anlamı da tayına eylemini yarından itibaren Meclis kulisinde başlatacak. Meclis Başkanı Köksal Toptan’la görüşme yapağını ve yarın süresiz eyleme başlayacağını açıklayan Kaplan “Partilere, milletvekillerine, sivil toplum örgütlerine, aydınlara, sanatçılara ve basına da çağrıda bulunacağım. Meclis en asli görevini yerine getiremiyor, başaramıyorsa erdemlilik gösterir halka gider, sandığa gider. Başka seçenek yok” dedi.  

Her gün bir şehit cenazesi gelirken DTP’liler gemi azıya aldılar. PKK’nın Meclis’teki temsilciliğine soyunan DTP büyük tepki toplayacak eyleme hazırlanıyor. DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, siyasi partilerin bir araya gelerek Sözde “Kürt sorunu” konusunda ortak çözüm aramaları talebiyle yarından itibaren Meclis kulisinde oturma eylemi yapmaya hazırlanıyor. Eylemin yapılmasının asıl nedenlerinden biri de PKK’ya karşı başlatılan operasyonları protesto olacak. Kaplan, oturma eylemi ile ilgili olarak bugün Meclis Başkanı Köksal Toptan’la görüşmeyi planlıyor. 

Kaplan, Meclis’in ilk gününde, “siyasi partilerin gündemi ile halkın gündeminin birbirinden farklı olduğunu, Meclis’in ise dargın liderler meclisi olmaya devam ettiğini” belirterek yaşanan son olaylardan sonra liderlerin ve siyasi partilerin bir araya gelerek ortak çözüm araması gerektiğini söyledi. Kaplan, bunları bahane edip oturma eylemi kararını uygulamaya koyacak.
 
Kaplan, Türkiye’nin tehlikeli bir süreçten geçtiğini belirtirken oturma eyleminin amacını da “Tehlikeli süreç karşısında Türkiye’de barış ve güvenlik ortamı için sorunların uzlaşı ve diyalogla çözülmesi için öncelikle Meclis’te bütün partilerin bir araya gelip acil gündemle sorunun çözümünü tartışıp ortak bir çalışma başlatması gerekir” şeklinde açıkladı.  

Kaplan, “Gruplarla ilgili bir karar değil. Kişisel kararımdır. Partilere, milletvekillerine, sivil toplum örgütlerine, aydınlara, sanatçılara ve basına da çağrıda bulunacağım. Meclis en asli görevini yerine getiremiyor, başaramıyorsa erdemlilik gösterir halka gider, sandığa gider. Başka seçenek yok. Bu bir birey olarak bir milletvekili olarak, bir üye olarak vicdanımın sesini dinleyerek yaptığım bir uyarma eylemidir.” dedi.

Kaplan, yarın yapacağı basın açıklamasıyla Meclis kulisinde süresiz oturma eylemine başlayacağını kaydetti. Kaplan ayrıca bugün de Meclis Başkanı Köksal Toptan’la da görüşerek eylem kararını bildirecek.  

6 YIL SONRA İLK

6 yıl aradan sonra bir kez daha oturma eylemine sahne olması beklenen TBMM’de, 2002 yılında DYP Karabük Milletvekili Mustafa Eren Meclis Genel Kurul Salonu’nda oturma eylemi yapmıştı. Eren, Karabük Demir-Çelik İşletmeleri’nin (KARDEMİR) kapanma noktasına gelmesinde sorumlu olarak gördüğü hükümeti protesto etmek için Meclis Genel Kurul Salonunda oturma eylemi yapmış, dönemin DYP Genel Başkanı Tansu Çiller de kendisine “Boş sandalyeler arasında bir savaşçı” diye seslenerek destek vermişti.

HEP’LİLER VE CHP’LİLER DE MECLİS’TE OTURDU

DYP’li Eren’in iki gün süreyle Meclis Genel Kurulu salonunda oturma eylemi yapmasının yanı sıra Meclis, daha önce de bu tür eylemlere sahne oldu. Kapatılan HEP’in bazı milletvekilleri, yargılanmak için dokunulmazlıklarının kaldırıldığı gün geceyi Meclis’te geçirmişti.

Yine 1999 yılında bir grup CHP’li milletvekili dokunulmazlıklarla ilgili TBMM’de oturma eylemi yapmıştı. Nezir Büyükcengiz, Eşref Erdem, Adnan Keskin, Sabri Ergül, Mustafa Kul, Tuncay Karaytuğ, Haydar Oymak ve Yılmaz Ateş gibi isimlerin Meclis Genel Kurul Salonu’nda, anayasanın 83. maddesinin değiştirilmesine ilişkin anayasa değişikliğinin Meclis’ten geçmemesini protesto etmek için “Temiz Siyaset Nöbeti” adıyla başlattıkları oturma eylemi üç gün sürmüş, milletvekilleri üç gün boyunca Genel Kurul Salonu’nda yatıp kalkmıştı. 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: