Aşiretlerin Ekmek meydan Savaşı

Adana’da aynı aşirete mensup iki ailenin çocuklarının fırından ekmek alması sırasında çıkan tartışmaya, aşiretin diğer üyeleri de karışınca ortalık savaş alanına döndü.

30’a yakın kişinin yaralandığı kavga çevik kuvvet ekiplerince güçlükle yatıştırıldı.

Edinilen bilgiye göre, olay, Şanlıurfa’nın Güzeller Köyü’nden göç ederek Adana’ya yerleşen Bunimer aşiretinin oturduğu 19 Mayıs, Başak ve Anadolu Mahalleleri’nde meydan geldi.

İddiaya göre, sabah 06.00 sıralarında Yüksel ailesinin işlettiği Suskun Oğla Pide Fırını’na gelen Kurman ailesinden iki çocuk, ekmek sırası yüzünden tartıştıkları diğer çocuklarla kavga etti. Kavgayı ayırmak isteyen yaşlı bir kişiyi de darp eden çocuklar evlerine kaçtı.

Olayın iki aile üyeleri tarafından öğrenilmesinin ardından Çukurova Caddesi bir anda savaş alanına dönüştü. Olaya ilk anda müdahale eden polis, tarafları ayırmakta yetersiz kalınca çevik kuvvetten takviye ekip istendi.

Taşların ve sopaların havada uçuştuğu kavgada bazı polisler de hafif şekilde yaralanırken, kavga bitene kadar mahalleye giremeyen ambulans, yaralılara da müdahale edemedi.

Çevik kuvvet, biber gazı kullanarak tarafları ayırırken, çeşitli yerlerinden yaralanan 11 kişi Adana Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan birinin bıçaklandığı belirlenirken taş ve sopalarla yaralanan çok sayıda kişinin hastaneye gitmediği kendi imkanları ile tedavi oldukları öğrenildi.

Çevik kuvvetin kullandığı biber gazından polisler ve gazeteciler de etkilendi. Kavga sırasında evlerin çatılarından atılan kalaslardan bazı elektrik telleri de koparak caddeye düştü.

Bu arada kavgayı öğrenen Bunimer aşireti lideri Ali Beyazkuş’un, tarafları barıştırmak için Şanlıurfa’dan Adana’ya gelmek için yola çıktığı bildirildi.

 

AİLELERİN BARIŞTIRILDI VE BİRBİRLERİNDEN DAVACI OLMADILAR

Öte yandan akşam saatlerine doğru Adana Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, sabah saatlerinde merkez Yüreğir ilçesi 19 Mayıs mahallesinde yaşayan iki aile arasında çıkan ve büyüyen kavganın, Adana Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede kontrol altına alındığı belirtildi.

Kavga sonrası yetkililerin, ailelerin ileri gelenleriyle görüştükleri ve ailelerin barıştırıldığı bildirilen açıklamada, tarafların birbirlerinden de davacı olmadıkları kaydedildi.

Açıklamada, kavga sırasında başından darbe alan 2 kişinin Adana Devlet Hastanesi’ndeki tedavilerinin sürdüğü bildirildi. Adana’da akraba iki aile arasında çıkan tartışma taşlı sopalı kavgaya dönüşmüş ve kavga, polisin bibergazlı müdahalesiyle son bulmuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: