Aktütün’den bir kahramanlık öyküsü

https://i1.wp.com/dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/aktutun_kahraman.jpg

Ağır silahlar Bayraktepe ve Aktütün karakolunu abluka altına aldığı sırada teröristlerin bir bölümü mevzilere 50 metre kadar yaklaştı. Komutanlarını kaybeden askerler bu sırada tarihe geçecek kahramanlık destanları yazdı. İşte yaralanmasına rağmen mevizisini bırakmayan o kahramanlardan birinin öyküsü…
 

 

 

Bayraktepe’yi ve ardından Aktütün Karakolu’nu ele geçirmek isteyen teröristlerin saldırısı sırasında Mehmetçiğin yer yer “göğüs göğüse çatışmaya girdiği” ortaya çıktı. Çatışma sırasında askerlerin zor anlar yaşadığı ancak buna rağmen mevzilerini koruduğu öğrenildi. Bu olaylardan birinin kahramanı da  ilk atışta yaralanan Jandarma Özel Harekat (JÖH) timinde görevli bir asker oldu. Çatışmanın en yoğun olduğu anlarda yarasını unutan Mehmetçik, mevzileri zorlayan 3 teröristi öldürdü. Halen, Ankara‘da tedavi gören asker, kahramanlığı nedeniyle üstün hizmet madalyasıyla da ödüllendirilecek.

Olay, Aktütün çatışmasına katılan askerlerin komutanlarına bilgi vermesi ile ortaya çıktı. Yaralı askerin ismi güvenlik nedeniyle gizli tutuluyor.

 

YANILTMA YÖNTEMİ

PKK’lıların, “işbirlikçi”leri aracılığıyla yörede, “Dağlıca Karakoluna geçen yılın Ekim ayında olduğu gibi yine saldıracağız. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz” söylentilerini çıkarttı. PKK’nın bu tür hazırlıklar içinde olduğu, güvenlik güçlerine de ulaştı. Ancak, örgütün “taktik” gereği böyle bir söylenti çıkarttığı, öncelikli hedefin Dağlıca değil, Aktütün karakolu olduğu belirlendi.

Örgütün etkili bir eylem hazırlığı içinde olduğunun belirlenmesinden sonra, Dağlıca ve Aktütün karakollarına da takviye yapıldı. Ancak alınan bilgiler ve teröristlerin şifreli haberleşmelerinden asıl hedefin Aktütün olduğu kesinleşti.

 

İLK ATIŞ ASKERDEN
 

 

Teröristlerin akşam saatlerinde eylemi başlatmayı planlarken, Bayraktepe’de bulunan askerler teröristlerin sızma girişimini fark etti ve ilk atış bunun üzerine başladı. Askeri yetkililer, baskın planı öncesi grupların takviye edildiğini, eylemi Aktütün sorumlusu olan teröristin yönettiğini belirttiler.

 

İlk atışın askerin yapmasıyla baskın planları bozulan PKK’lıların, olanca güçleriyle Bayraktepe’yi zorlayıp, mevzileri ele geçirmeyi planladıklarını belirten ve o an çatışmanın içinde bulunan asker, üst düzey komutanlarına şu bilgiyi verdi:

 

“Bir taraftan uzaktan Bayraktepe ve karakola ağır silahlarla baskı uygulanırken, diğer taraftan da 30-40 kişilik bir grup da değişik yönlerden Bayraktepe’ye sızmaya çalıştı. Aramızdaki mesafe 50-60 metreydi. Çatışma neredeyse göğüs göğüse devam etti.”

 

CESETLERE SAHİP ÇIKAN OLMADI
 

 

Ölü ele geçirilen teröristlerin çoğunun cesetleri, Bayraktepe mevziilerine yakın yerlerde bulundu. Teröristlerin tamamının sünnetli olduğu, ancak kimliklerinin henüz belirlenemediği bildirildi. Teröristlerin gerçek kimlikleri bilinmediği ve üzerlerinde kimliğine ilişkin gerçek bilgiler olmadığı için cesetlere sahip çıkan da olmadı.

Teröristlerin cesetlerine sahip çıkan olmazsa, Aktütün mezarlığında gömülecek. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: